Coworking czyli konkretne biuro dla konkretnych potrzeb.
W dzisiejszych czasach dzięki dostępnym technologiom coraz więcej osób decyduje się na założenie własnej działalności gospodarczej. Według informacji Głównego Urzędu Statystycznego, każdego roku powstaje około 300 tysięcy nowych przedsiębiorstw. Jednak znaczna część z nich, w związku z wysokimi kosztami utrzymania, zostaje zawieszona. Z pomocą przychodzi coworking.
Dla tej części przedsiębiorców najem typowych przestrzeni biurowych może być nieefektywny kosztowo. Wielu z nich decyduje się na pracę w domu. Na początku ma to wiele zalet, jednak na dłuższą metę rodzi wiele komplikacji. Nie każdy posiada warunki by w domu stworzyć biuro, w którym może skupić się tylko na pracy. Trudno też o odpowiednie środowisko do spotkań z Klientami.
Prowadzenie działalności w domu może doprowadzić również do zachwiania równowagi pomiędzy życiem zawodowym, a pracą ( work – life balance). Stąd też spotykamy coraz częściej formy najmu biur na dni lub godziny.
Początek coworkingu w Polsce przypada na rok 2013. Pierwsze biura znajdowały się w Warszawie. Dynamiczny rozwój sprawił, że tego typu przestrzenie oferują również inne miasta regionalne, wpisując się w ogólnoświatowy trend coworkingowy. Możemy zaobserwować korelację pomiędzy wzrostem przedsiębiorczości, a rozwojem coworkingu z jednoczesną ewolucją preferencji i potrzeb Klientów korzystających z tej formy najmu.
Coworking to sposób wynajmu powierzchni biurowej skierowany zarówno do małych firm, które chcą ograniczyć koszty utrzymania, jak również tych, których biznes nie wymusza prowadzenia biura na stałe. Biura coworkingowe to przestrzenie, w których jednocześnie pracuje klika lub kilkanaście osób. Przedsiębiorca decyduje sam czy chce wynająć jedno biurko czy całe pomieszczenie. Wnętrza wyposażone są w zaplecze socjalne oraz wszystkie niezbędne udogodnienia potrzebne do pracy.
Klienci decydujący się na wynajem poprzez coworking cenią sobie korzyści tego rozwiązania, gdyż współdzielenie przestrzeni jest znacznie tańsze, niż samodzielny najem. Zaletą jest również brak obowiązku pamiętania o wielu rachunkach oraz pilnowania terminów ich płatności. Przedsiębiorcy rozliczają się za realnie przepracowany czas lub w ramach określonego abonamentu z jednym podmiotem, co niewątpliwe jest bardzo korzystnym rozwiązaniem.
Poza aspektem finansowym, warto zwrócić uwagę na korzyści niematerialne jak choćby networking. Coworking office jest niezwykle różnorodnym środowiskiem. Skupia bowiem ludzi pracujących
w najróżniejszych branżach. Przyczynia się do nawiązywania nowych kontaktów które pozwalają osiągnąć wymierne korzyści. Na jednej powierzchni można poznać zdolnego grafika, czy programistę. Takie współdzielenie biura z innymi niesie za sobą szansę na nawiązanie ciekawej współpracy, skutkuje też wzrostem motywacji i świeżym podejściem do biznesu. Warto również zaznaczyć, że coworking daje możliwości pracy indywidualnej w oddzielnych modułach biurowych dla osób chcących pracować w samotności, w pełnym skupieniu. Przeznaczone do tego celu pomieszczenia, umożliwiają taką formę pracy. Coworking stał się bardzo popularny, stale rosnąca konkurencja, skłoniła firmy wynajmujące biura coworkingowe do oferowania coraz bardziej elastycznych warunków i wychodząc naprzeciw potrzebom przedsiębiorców dostarczania coraz większej liczby udogodnień. W wielu przypadkach nie trzeba podpisywać żadnej umowy. Ustalenie powierzchni i czasu jest indywidualne, a decyzje o zawieszeniu najmu można podjąć z miesiąca na miesiąc. Opłacenie z góry dłuższego okresu wiąże się z dodatkowymi bonusami takimi jak możliwość korzystania z sali konferencyjnej czy sali spotkań z klientami.
Większość biur coworkingowych oferuje w opcji usługi biura wirtualnego, polegające na udostępnieniu adresu biura coworkingowego do rejestracji działalności gospodarczej. Przedsiębiorca zakładający działalność, może podpisać umowę z biurem coworkingowym i następnie posługiwać się jego adresem do rejestracji swojej firmy. Korespondencja związana z działalnością firmy trafia na adres biura coworkingowego. Jest to ogromna wygoda dla osób, które przebywają poza miejscem swojego zameldowania czy też często podróżują.
Coworking to nie tylko doskonałe rozwiązanie dla przedsiębiorców. To również szereg nowych możliwości dla Właścicieli biurowców czy budynków postindustrialnych. Powierzchnie w starszych biurowcach czy kamienicach dostają nowe życie, a Klienci maja możliwość pracy, często w bardzo dobrej lokalizacji, na bardzo elastycznych warunkach. Najem coworkingowy pozwala skupić się wyłącznie na rozwoju swojej działalności biznesowej, natomiast w momencie dynamicznego rozwoju biznesu przejść do biura serwisowanego.
Paulina Lis – Koordynator ds. Najmów Krótkoterminowych, NAI Estate Fellows